Õppevisiit Islandile

Ühel septembrikuu nädalal oli Eesti ja Taani noorsootöötajatel ja kogukonnaliikmetel võimalus külastada kaunist kauget saart Islandit ning uurida, kuidas seal noori toetatakse. 

Keila noortekeskuse poolt korraldatud õppevisiit toimus 4.-9.septembril koostöös Taani organisatsiooniga Ungdomsringen ja noorsootöötajatega Taani noortekeskusest, mille nimi on tõlkes Kollane Jalgratas. 

Õppevisiidil kohtuti kohalike noorsootöötajatega, külastati Tjörnin noortekeskust, kus tutvustati noortekeskuste töökorraldust Reykjavikis, LQPTQ+ klubi tegevust ja tänavanoorsootööd linnas. Lisaks rääkis noorsootöö seadusest ja arengukavast Victor Berg Guðmundsson Haridus- ja lasteministeeriumist. Külastasime Islandi noortekeskuste katuseorganisatsiooni Samfé tegevusi ja ülesandeid. Reykjaviki linnavalitsuse hariduse- ja noorsootöö spetsialistid Gísli Ólafsson ja Hulda Valdís rääkisid Reykjaviki piirkonna noorsootööst ja haridusvaldkonnast, pakutavatest teenustest ning murekohtadest. Amanda Ólafsdóttir tutvustas, kuidas kaasatakse lapsi ja noori linna juhtimisse UNICEFi poolt lapsesõbralikuks omavalitsuseks valitud Kópavogur´is. Samuti külastasime Brúin noortekeskust, mis keskendub õuesõppe võimalustele nii õuesõppe “klassiruumis”, kus on võimalik klassidele tellida erinevaid töötube või kus on õpetajatel endal võimalik tunde läbi viia, aga ka erinevatele aktiivsetele vabaaja veetmisvõimalustele nagu matkamine ja suusatamine.  

Osalejatele üllatuseks on Islandil noortevaldkonnas koostöö Eestiga täitsa olemas ning nii mõnigi hea näide on meilt üle võetud ja vastavalt vajadusele kohandatud. Õppevisiit andis võimaluse näha häid praktikaid ja vahetada kontakte, et huvitavaid teemasid edasi uurida või edaspidi koostööd teha. Osalejad nii Eestist, Islandilt kui Taanist leiavad, et üksteiselt õppimine ja heade praktikatega tutvumine on oluline, sest laias laastus on probleemid noortevaldkonnas ja ühiskonnas sarnased ning mõnel pool on neile juba ka üsna head lahendused leitud. Külastuste järel oli osalejatel võimalus ka saareriigi loodusega tutvuda, mis on väga unikaalne ja kaunis – kosed, kuumaveejõed, geisrid, vulkaanid ja kristallselge vesi. 

Noorsootöötajate õpiränne on Erasmus+ poolt rahastatav programm, mis on mõeldud noorsootöötajate erialase arengu toetamiseks rahvusvaheliste koolituste, seminaride ja õppevisiitide kaudu. 

Jaga postitust
Teised postitused